Dlaczego warto budować domy drewniane?

Od dłuższego czasu budownictwo z drewna przeżywa na całym świecie swój kolejny etap rozkwitu. Domy drewniane są symbolem dobrego smaku, gustu jak i świadomości jego właścicieli. Materiał jakim jest drewno zalicza się do najstarszych, najzdrowszych i przyjaznych człowiekowi materiałów budowlanych. Ma ono naturalną zdolność do samodzielnego wpływania na wilgotności powietrza w domu. Dzięki temu w domach drewnianych panuje niepowtarzalny klimat właściwie wpływający na dobre samopoczucie i jakość życia mieszkańców.

Drewno

Osoby decydujące się na budowę domu, często zastanawiają się jaki wybrać materiał. Nasz rynek oferuje bardzo bogatą ofertę materiałów, także drewno. Drewno jako materiał do budowy jest bardzo wszechstronny. Decyduje tu nie tylko szybkość budowy ale także możliwość wznoszenia budynku także w zimie. Doskonała szczelność, izolacyjność cieplna, trwałość, jak i odporność na ogień - wszystko to można uzyskać we współczesnym budownictwie drewnianym. Nie sposób tu zapomnieć, że drewno posiada wspaniałe właściwości izolacyjne, co umożliwia ochronę wnętrza naszego domu przed chłodem, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów jego ogrzewania. Dzięki temu latem drewno pozwoli zachować przyjemny chłód we wnętrzu domu, podczas dużych upałów. Drewno to nie tylko utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu, ale to niezwykłej przytulności i ciepła panującej w drewnianym domu.

Domy z drewna to ciepłe domy

O ciepłym domu świadczą nie tylko bardzo dobre właściwości drewna. Ściany zewnętrzne jak i dach domu na całej powierzchni wyłożone są folią paroizolacyjną i wypełnione odpowiednią izolacją cieplną. Wszystko to wpływa na wysoką izolacyjność cieplną ścian zewnętrznych i zapewnia niskie koszty ogrzewania naszego domu.


Jakie drewno wybrać?

Na rynku mamy możliwość wyboru z jakiego drewna i w jakiej technologi zostanie wybudowany nasz dom. Najtańsze domy drewniane budowane są w technologii szkieletowej. Inną możliwością są domy drewniane o litej konstrukcji drewnianej jak i domy z bali. Dla klientów, którzy nie lubią naturalnych pęknięć bala możemy zaoferować domy z drewna klejonego. Domy z bali mają swój szczególny urok poprzez całościowe eksponowanie drewna wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Pięknie wygląda dom z pełnych bali o dużej średnicy, łącznie z oziomkami. Domów wykonanych z tego rodzaju bali, pojawia się już coraz więcej.

Większa powierzchnia domu

Często niedocenianą cechą domów drewnianych jest możliwość uzyskania większej powierzchni użytkowej wykonanego na podstawie tego samego projektu niż w przypadku technologii murowanej. Różnica ta wynika to z grubości ścian konstrukcyjnych.

Czas budowy

Dużą zaletą budownictwa drewnianego jest znacznie krótszy w porównaniu z domem murowanym czas jego budowy. Budowa domu wznoszonego od podstaw trwa średnio ok. 3-6 miesięcy, natomiast domu prefabrykowanego (z gotowych elementów) trwa nawet kilka dni.

Fundamenty

Dzięki lekkości drewna konstrukcja domu, wykonana przy jego użyciu jest lekka. Z racji tego że budynek drewniany jest lekki, nie wymaga wykonania dużego i grubego fundamentu. To ogranicza do minimum jego wielkość. Poprzez to ich koszt jest niższy. Niższy jest także koszt transportu materiałów na budowę. Konstrukcja domów drewnianych umożliwia łatwą przebudowę, rozbudowę jak i modernizacje. Ma to wpływ oczywiście na koszty wznoszenia całego budynku, na taki fundament zużywamy mniej materiału i poświęcamy mniejszy nakład pracy.

Montaż domu drewnianego

Drewniana konstrukcja domu jest prosta w montażu. Sam montaż odbywa się za pomocą gwoździ lub specjalnych łączników. Nie ma potrzeby czekania tak jak w technologii murowanej na wyschnięcie pewnych elementów. Z prac mokrych i koniecznych jest wykonuje tylko fundamentów.

Budowa domu także w zimie

Domy drewniane można wznosić także w zimie. Wynika to z technologii wznoszenia konstrukcji drewnianych. Dzięki temu, budynki te można wznosić przez cały rok. Ściany Drewniana konstrukcja ściany wypełniona materiałem izolacyjnym, jest znacznie cieńsza niż ściana murowana że z prac mokrych wykonuje się tylko fundamenty, a cała reszta odbywa się na „sucho.

Koszty inwestycji

Koszty inwestycji są znacznie niższe niż w technologii murowanej. Taniej kosztuje wykonanie fundamentów, wynika to z lekkości konstrukcji domu. Nie ma tu także konieczności wykańczania budynku na zewnątrz poprzez elewację jak i wykańczania ścian domu wewnątrz. Właściciele domów pozostawiają drewno odkryte, cisząc się jego urokiem. .

Koszty ogrzewania domu drewnianego

Nie sposób tu zapomnieć, że drewno posiada wspaniałe właściwości izolacyjne, co umożliwia ochronę wnętrza naszego domu przed chłodem, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów jego ogrzewania. Dzięki temu latem drewno pozwoli zachować przyjemny chłód we wnętrzu domu, podczas dużych upałów. Drewno to nie tylko utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu, ale to niezwykłej przytulności i ciepła panującej w drewnianym domu.

Rozbudowa

Konstrukcję drewnianą znacznie prościej rozbudować lub przebudować niż murowaną. Nośność konstrukcji domu drewnianego pozwala też na łatwiejsze przeprowadzenie prac remontowych, modernizacyjnych czy rozbudowy budynku. Zastosowanie technologii drewnianych przy budowie domu daje możliwość na zwiększenie powierzchni użytkowej budynku ze względu na cieńsze ściany wewnętrzne, w stosunku do technologii murowanych. Kiedy chcemy połączyć lub podzielić istniejące pomieszczenia, nic nie stoi na przeszkodzie aby postawić lub zburzyć drewniane ścianki działowe. Nie powinniśmy mieć także większych problemów podczas wymiany uszkodzonej instalacji, która znajduje się w ścianach.

Ochrona cieplna budynku

Ściany budynku drewnianego, szkieletowego oprócz wełny mineralnej lub drzewnej wyłożone są także są folią paroizolacyjną oraz wiatroizolacyjną. Poprzez takie zabezpieczone ściany mają wysoką izolacyjność cieplną ścian i zapewniają niskie koszty eksploatacji.

Estetyka domu drewnianego

Domy z bali mają swój szczególny urok poprzez całościowe eksponowanie drewna wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Pięknie wygląda dom z pełnych bali o dużej średnicy, łącznie z oziomkami. Domów wykonanych z tego rodzaju bali, pojawia się już coraz więcej.


Podstrony

Aktualności

Nowoczesne domy z drewna w systemach przyjaznych naturze

Oferowane przez nas domy drewniane budujemy z bali okrągłych lub prostokątnych według naszych projektów lub według indywidualnych projektów naszych klientów. Stosowana przez nas technologia pochodzi z krajów skandynawskich, gdzie sprawdziła się w o wiele

więcej
marketing internetowy